Doğru güneş gözlüğü için cam rengi tercihleri nasıl belirlenmeli? Güneş gözlüğü alırken hangi kriterler göz önünde bulundurulmalıdır?


Güneş gözlükleri çok çeşitli güneş camı (lens) renklerinde gelir. En yaygın olanları füme, kahverengi, yeşil başta olmak üzere; sarı, turuncu ve kırmızıdır. Güneş gözlüğü için alışveriş yaparken, yaşam tarzınız için en iyi lens türü tercihi hiç şüphesiz en çok düşündüren kısımdır. Size en uygun gözlüğü bulmak için arayış içinde olmak önemlidir, ancak sürüş, egzersiz ve tıbbi bakım gibi günlük aktivitelerinizi de hesaba katmalısınız. Bununla birlikte bazı insanlar için, lens rengi tamamen bir moda seçimidir ve bu nedenle size hangi rengin en iyi göründüğünü düşünmek isteyebilirsiniz.


Güneş gözlüğü alırken yapacağınız renk tercihlerini belirlerken birkaç metodu göz önünde bulundurmalısınız. İşte size bu konuda birkaç fikir:


1.    Metot: Seçeneklerinizi Gözden Geçirin

Farklı renkler deneyin. Bazı renklerin görüşünüz için diğerlerinden daha rahat olduğunu görebilirsiniz. Yeni güneş gözlüğü satın alırken, çeşitli lens renklerine sahip gözlük camı çiftleri denemelisiniz. Birçok gözlükçü ve güneş gözlüğü mağazası, deneyebileceğiniz çeşitli tonlarda camlar sunmaktadır. Bu renkler arasında bazı farklılıklar olduğunu görebilirsiniz, örneğin:


     Füme, kahverengi ve yeşil lensler nötrdür. Renkleri bozmadan parlamayı ve göz yorgunluğunu azaltırlar.
     Sarı, kehribar ve turuncu lensler kontrastı artırır, ancak renkleri bozabilir. Ayrıca bazılarının gözler için zararlı olabileceğine inanılan mavi ışığı da engellerler. [1]
     Kırmızı veya gül renkli camlar kontrastı arttırır, ancak rengi diğer tonlardan daha güçlü bir şekilde deforme ederler.

Fotokromik lensleri düşünün. Fotokromik lensler, ne kadar ışık emdiklerine bağlı olarak renkleri değiştiren lenslerdir. Bu gözlükler parlak koşullardan loş olanlara ayarlanabilir, ancak ayarlanması birkaç dakika sürer. Ayrı bir çift güneş gözlüğü ihtiyacını ortadan kaldırmasına rağmen, normal bir çift reçeteli gözlükten daha pahalıdırlar. Reçeteli gözlük takıyorsanız, sürüş gibi aktivitelerin ortasında gözlükler arasında geçiş yapmak zorunda kalmamak için bir çifte yatırım yapmayı düşünebilirsiniz. Tipik olarak, fotokromik camlar füme gibi nötr renklere koyulaşacaktır.


Orta koyuluk renkleri düşünün. Orta koyulukla ilgili bir renk tonu hedeflemelisiniz; aynaya bakarken gözlerinizi görebiliyorsanız, yeterince karanlık olmayan bu renkler uygun gözlük camı rengidir aslında.  Çok aydınlık bir bölgede yaşamıyorsanız, çok koyu lensleri satın almanıza gerek yoktur. Daha koyu lensler daha fazla UV ışınını engellemez, sadece görmenizi zorlaştır. Açıkça görebileceğiniz gözlükler almanız önemlidir.


Birkaç çift gözlük yatırımı yapın. Farklı etkinlikler için farklı renk türlerine ihtiyacınız varsa, farklı tonlarda birkaç çift gözlük satın almayı düşünebilirsiniz. Sürüş için bir çift ve spor için başka bir çiftiniz olabilir. Birden fazla spor yaparsanız, her aktivite için farklı bir çiftiniz olduğunu görebilirsiniz. Bu size aktivitelerinizde kolaylık sağlar.2.    Metot: İhtiyaçlarınız İçin En İyi Rengi Belirleme

Güneş gözlüğünü ne için kullanacağınızı düşünün. Yaptığınız etkinlik türü, sizin için doğru güneş gözlüğü rengini belirleyebilir. Güneş gözlüklerinizi en çok ne zaman taktığınızı düşünün. Güneş gözlüklerinin her tonu gözlerinizi UV ışınlarından korurken ve parlak günlerde görmenize yardımcı olurken, bazı renkler belirli görevlerin verimliliğini artırabilir.


    Sürüş için, füme ve kahverengi renkleri ışık renklerini engellemek için en iyi sonucu verir. Sarı ve kehribar önerilmez çünkü trafik sinyallerinin rengini bozabilirler.


     Pilotlar için füme, yeşil-füme veya kahverengi lensler önerilir. [2]


     Tekne veya balıkçılık için gözlüklere ihtiyacınız varsa, pembe veya gül renkli gözlük takmayı deneyin.


Bulunduğunuz yerin hava durumu faktörleri. Yaşadığınız iklimi düşünün. Farklı hava koşullarında farklı renkler veya gölgeler daha etkili olacaktır. Güneşli bir bölgede yaşıyorsanız, parlak güneşli günler için daha iyi bir renk; kuzeyde yaşıyorsanız, karlı havalarda iyi bir güneş gözlüğü almanız gerekebilir.


     Kahverengi, kehribar ve füme renk güneş camları, güneşli veya bulutlu günler için mükemmeldir.
     Yeşil güneş camları, yağmur da dahil olmak üzere çoğu hava durumu için iyidir.
     Sarı renk camlar, ağır hava kirliliği de dahil olmak üzere sisli veya puslu koşullar için mükemmeldir. Geceleri de tercih edilebilir.
     Kırmızı, pembe, mavi ve mor renk güneş camlaı karlı ve puslu koşullara iyi gelir.


Güneş gözlüklerinizi sporunuza uygun hale getirin. Eğer bir spor dalı ile meşgul oluyorsanız bazı renkler size avantaj sağlayabilir. Sporunuz için doğru renkli lensi bulmak, rahatsız edici renkleri filtrelemenize ve küçük ayrıntıları fark etmenize yardımcı olabilir. Yaptığınız spor dalına göre tercih etmeniz gereken güneş camları şunlar olabilir:


     Tenis: füme, kahverengi veya sarı en iyisidir.
     Golf: sarı, kehribar ve kahverengi genel oyunlar için iyidir. Kırmızı ve gül yeşile koymak için iyi olabilir.
     Kayak: genellikle kehribar, sarı veya turuncu önerilir. Gül renkli camlar da düşük ışık koşullarında size yardımcı olabilir.
     Koşu: Kahverengi, sarı veya gül iyi seçeneklerdir, ancak gri ve yeşil gibi nötr renkler de iyi çalışır.
     Beyzbol: kehribar, kahverengi veya yeşil önerilir.Doktorunuza danışın. Glokom (göz tansiyonu), veya katarakt gibi göz rahatsızlıklarınız varsa, doktorunuzla hangi renkli lensin sizin için doğru olduğu hakkında konuşmalısınız. Rengi çok fazla bozmadan zararlı UV ışınlarını engelleyecek nötr bir lens bulmanız tavsiye edilebilir veya kontrastınızı artırmak için sarı veya sarı bir lens önerilebilir.

     Glokom (göz tansiyonu) için ayna kaplamalı güneş camları yardımcı olabilir. Bunlar parlamayı azaltan ancak renkleri bozmayan parlak dış kaplamalardır. Hemen hemen her renkte gelirler, ancak normal lenslerden farklı olarak, ayna kaplamasının renginin görüşünüz üzerinde bir etkisi yoktur.
     Makula dejenerasyonunuz (sarı nokta hastalığınız) varsa, kehribar lensler dışarıdayken yardımcı olabilir. Bunun dışında sürüş sırasında füme renk camlar tercih edilmelidir.3.    Metot: Tarzınıza Uygun Bir Renk Bulmak

Cildinizi düşünün. Açık/beyaz bir cildiniz varsa, esmer/sıcak bir cilde sahip olandan farklı bir renkli lens tercihi yapmak durumunda kalabilirsiniz. Cilt tonunuzu belirleyin. Pembe veya mavi alt tonlarınız varsa, serin yani beyaz/açık bir teniniz var demektir. Sarı alt tonlarınız varsa, sıcak yani esmer bir teniniz var.


     Serin/açık renk ciltler mavi, mor, gül, füme veya yeşil renkli güneş camlarını;
     Sıcak/esmer ciltlerin ise kırmızı, sarı, kahverengi, sarı veya turuncu renkli lensleri seçmesi daha uygun olabilir.
Nötr bir tonla klasik kalın. Vintage veya klasik bir görünüm istiyorsanız, kahverengi, füme, koyu gri veya yeşil gibi nötr tonlara bağlı kalmalısınız. Bu renkler modası geçmez ve dikkati renk tonu yerine gözlüklerinizin şekline çeker.


Aynalı güneş camları ile ortama flaş çakın. Ayna kaplı camlar, güneş gözlüklerinize cilalı bir parıltı veren parlak bir dış katmana sahiptir. Ayna kaplamaları, herhangi bir rengi bozmadan parlamayı azaltabilir. Ayna kaplamanız için görüşünüzü etkilemeden hemen hemen her rengi seçebilirsiniz. Hatta bazıları birden fazla renkte bile geliyor. Hatta yarım aynalı modelleri de mevcut.

Ayna kaplamalı gözlük satın alabilir veya gözlükçünüzden çerçevelerinize ayna kaplamalı lensler takmasını isteyebilirsiniz.


Yumuşak, pastel lensleri deneyin. Güneş gözlüklerinin koyuluğunu sevmiyorsanız, pastel lensler başka bir seçenektir. Bu pastel renk (soft renkli güneş gözlük camları) açık tonlar ışığı fazla engellemeyebilir, ancak size serin ve yazlık bir görünüm kazandıracaklardır.  Daha açık tonlar UV ışınlarını engelleyebilir, bu nedenle % 100 UV koruması olarak etiketlenmiş bir güneş gözlüğü sorabilirsiniz. Düşünebileceğiniz bazı tonlar: soft turuncu, soft gül, soft Lavanta, soft mavi ve soft gri renkli güneş camları.

İpucu
Çoğu güneş gözlüğü renk tonu, yaptığınız etkinlik ne olursa olsun ışığı engellemeye yardımcı olur. Bazı renk tonları belirli sporları ve etkinlikleri geliştirebilirken, çoğu renk her koşul veya durum için iyidir.
Renk ve karanlığın, bir lensin UV ışınlarını ne kadar iyi engellediğine dair bir etkisi yoktur. Lensin UV ışınlarının% 100'ünü engelleyebildiğinden emin olmak için her zaman güneş camı kalitesinden emin olun.


Referanslar

1.https://www.demirkayaoptik.com/blog/telefonunuz-goz-ve-sagliginiza-zarar-verebilir-mi

2.https://www.faa.gov/pilots/safety/pilotsafetybrochures/media/sunglasses.pdf