Gözlük takıyorsanız, muhtemelen gözlük camlarının kir, toz veya yağlanmasının ne kadar tahriş ve rahatsız edici olduğunu bilirsiniz. Gözlük lenslerinin (camlarının) can sıkıcı ve rahatsız edici durmasının yanında, göz yorgunluğuna ve baş ağrısına neden olabileceğini unutmamalısınız.
Dahası, bakterilerin bir süredir temizlenmemiş olan gözlüklerde büyümesi ihtimal dahilindedir. Burnunuz ve gözleriniz gibi hassas bir bölgede mikropları beslemek risk oluşturur.


2018'de Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından yapılan araştırmada, staph (Staphylococcus aureus) enfeksiyonlarına neden olan bakteriler de dahil olmak üzere gözlüklerinizde tehlikeli bakterilerin büyüyebileceğini doğruladı. Test edilen gözlüklerin burun pedleri ve kulak klipsleri, gözlüklerin en kontamine, bulaşıcı alanları olarak bulundu.


Gözlüklerinizi nasıl güvenli ve hijyenik bir şekilde temizleyeceğinizi öğrenmek için hazırladığımız makaleyi okumaya devam edin.


Gözlük camları nasıl temizlenmelidir?


Gözlüklerinizin camları dünyanızı keskin ve net bir şekilde görmenin anahtarıdır.


İhtiyacınız olacak gereçler:
Mikrofiber Bez. Gözlük camlarındaki yağları ve kirleri sıvaştırmadan veya çizmeden temiz tutmak için kullanabileceğiniz en güvenli, en etkili araçtır.


Gözlük Temizleme Spreyi. Polikarbon, organik, mineral ve yaprak film gözlük camları ve lens kaplamaları için solüsyon sprey temizleme konusunda en iyi seçimdir; ancak losyonsuz bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz.


Ultrasonik Yıkama Makinası. Bu işlem gözlük satan optik mağazalarında bulunan yıkama makinası vasıtası ile yapılabilir. Sıradan bir gözlük kullanıcısının evinden ultrasonik yıkama makinası bulundurması biraz pahalıya mal olabilir. Bizim bir çok iş ortağı firmamız, müşterileri için ücretsiz gözlük yıkaması yapmaktan memnuniyet duymaktadırlar.


Talimatlar:
Önemli Bir İpucu: Gözlüklerinizin camına herhangi bir temas gerçekleştirmeden önce gözlük camlarının üzerinde gözle görülmeyen fakat mikron olarak var olan toz parçacıkları olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Camlara temas yapılmadan önce size tavsiyemiz camlara üflemeniz. Bu olası çizilmeleri minimuma indirecektir.


1. Mikropları ellerinizden gözlüklerinize aktarmamak için ellerinizi 20 saniye boyunca iyice yıkayın.
2. Lenslerinizi çizebilecek toz veya diğer tahriş edicilerden kurtulmak için gözlüklerinizi mikrofiber bezle silin.
3. Gözlüklerinizin üzerine ılık su akıtın. Bölgenizde sert su varsa, musluktan su yerine distile (saf su) su kullanın.
4. Gözlüklerinizi her iki tarafa temizleme solüsyonuyla püskürtün. Bulaşık sabunu kullanıyorsanız, lenslerin her iki tarafına tek bir damla koyun ve lens yüzeyine hafifçe ovalayın.
5. Fazla su damlacıklarını sallayın. Kalan ıslaklığı ve camda oluşabilecek su damla izlerini önlemek için gözlüklerinizi mikrofiber bez ile kurulayın.


Gözlük çerçevelerini temizleme
Çerçeveler, yüzünüzdeki ter ve yağlarla kirlenebilen burunluklar, vidalar, yaylar ve menteşeler gibi birçok küçük parçaya sahiptir. Birçok kişi gözlük çerçevelerinizi temizlerken bu adımı atlamaktadır.


Çerçevenin temizlenmesi çoğunlukla kişisel hijyen için önemlidir, çünkü çerçeve cildinize sürekli dokunuyor. Çoğu insan, genellikle gözlüklerine iyi bakanlar bile, burun pedlerini (gözlük pabuçlarını) temizlemeyi göz ardı etme eğilimindedir. Bu, her türlü dermatolojik soruna yol açabilir.


Gözlük çerçevelerinizi temizleme işlemi oldukça basittir:
1. Losyon içermeyen bulaşık sabunu gibi yumuşak bir sabun kullanın ve parmak uçlarınızı kullanarak çerçevelerinize uygulayın.
2. Çerçeveleri ılık su altında iyice durulayın.
3. Çerçevelerinizin burun pedlerini ve kulaklıklarını temizlemek için sprey ile ıslatılmış kulak temizleme çöpü veya bez ile temizleyin.Gözlüklerinize zarar verebilecek davranışlardan kaçının

İnsanlar gözlüklerini temizlerken veya kullanırken yaptıkları birkaç yaygın hata vardır.
Öncelikle gözlüklerinizi çıkardığınızda sakın camları yere gelecek şekilde koymayın! Bu davranış gözlük camlarınızın daha çabuk kirlenmesine, çizilmesine ve kısa sürede deforme olmasına sebep olmaktadır.


Bu malzemelerden kaçının;
Kağıt havlular, mendiller ve giydiğiniz gömleğin/kıyafetin kumaşı lekeli lensler için kolay bir temizleme yöntemi gibi görünebilir. Ancak bu tür malzemeler gözlük camlarınızın uzun vadede zarar görmesine sebep olabilir. Gözlüğünüzü ilk aldığınızda size verilen mikrofiber gözlük temizleme bezlerini kullanmayı alışkanlık haline getirmelisiniz.


“Lensleri temizlemek için görülen en yaygın hata, mendil veya kağıt havlu kullanan insanlardır.” Bu malzemeler çok kaba ve merceklerin yüzeyinde küçük çiziklerin oluşmasına neden olabilir.”Asetonlu ürünler kullanmayın
Gözlük temizlerken yapılan bir diğer yaygın hata ise, lensleri ve çerçeveleri temizlemek için oje çıkarıcı (aseton) kullanmaktır. Aseton kullanımı gözlük ve çerçevesi için kesinlikle kullanılmamalıdır. Aseton (genellikle oje çıkarıcıda bulunur), hem gözlük camları hem de yüzeyde çok uzun süre bırakılırsa plastik gözlük çerçeveleri için şaşırtıcı derecede tahrip edicidir.


Tükürük gözlük camlarını temizlemez
Gözlüklerinizdeki lekelerden kurtulmak için umutsuz olduğunuzda, lensi yağlamak için kendi tükürüğünüzü kullanmak iyi bir fikir gibi görünebilir.
Aslına bakarsanız bu da iyi bir fikir değil, çünkü gözlük camlarınızı ağzınızdan gelen mikroplarla kapladığınız için daha sonra onların çoğalmasına ortamda hazırlamış olursunuz. Pratik olarak, tükürüğünüzün de lekeyi pek çıkardığı söylenemez zaten.


Gözlüklerinizin bir de profesyonelce temizlenmesi gerektiğini bilmelisiniz.


Optometristler, optisyenler yani gözlüklerinizi aldığınız gözlük perakendecileri, profesyonel temizlik sunabilir. Daha önce yukarıda da belirttiğimiz gibi birçok gözlükçüde, gözlüklerinizi ücretsiz temizletebileceğiniz ultrasonik yıkama makinaları bulunabilmektedir. Satın aldığınız yere profesyonel temizlik için gözlüklerinizi götürebilirsiniz.
Gözlüğünüzün kulak sapları veya burunluk kısımlarını temizlemenize rağmen kaybolmayan yağlı bir görünüme sahipse, profesyonel bir gözlük temizliği buna kalıcı çözüm olabilir.

Gözlükleri saklamanın en iyi yolu:

Gözlüklerinizi herhangi bir kutu veya kılıf koruması olmadan çantaya atmak veya gelişi güzel bir yere bırakmak, çizilme ve lekelenme için en önemli sebeplerden biridir. Gözlüklerinizi güvenli bir şekilde saklamak, onları doğru bir şekilde temizlemek kadar önemlidir.
Gözlüklerinizi daima menteşeli, sert bir kutuda (çelik gözlük kutusu) saklayın. Bu gözlük kılıflarını gözlük aksesuarı satanlarda veya gözlüklerinizi aldığınız optik perakende mağazalarında bulabilirsiniz.


Sert çelik kutunuz yoksa veya taşımak yük yapıyorsa, gözlüğünüzü çantanızın veya fermuar cebinde yanında bozuk para, anahtar veya çizme yapmayacak metal bir malzemenin olmadığı yerde tek başına tuttuğunuz sürece de güvenle koruyabilirsiniz. En kötüsü kadife veya yumuşak dokulu kese kılıflar ile de gözlüklerinizin çizilmesini önleyebilirsiniz.


En ideali, gözlükleri bir kutuda saklayacaksınız. Aksi takdirde, gözlüklerinizi camları yukarı bakacak şekilde temiz, sabit bir tezgah veya mobilya yüzeyine yerleştirebilirsiniz. Gözlüklerinizin “sap uçlarını” her iki tarafını veya saplarını açın ve gece boyunca bir kılıf olmadan doğru şekilde saklamak için baş aşağı yerleştirin.


Kısacası…
Gözlüklerinizi düzenli olarak temizlemek günlük rutininizin bir parçası olmalıdır. Bu sadece daha net görmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda göz enfeksiyonlarını ve siyah nokta ve akne gibi dermatolojik durumları da önleyebilir.

Kaynak: BVER.STORE